کرم ضد آفتاب, محصولات مراقبت پوستی

فواید کرم های ضدآفتاب

فواید کرم های ضدآفتاب

ضدآفتاب ها یکی از اساسی ترین و موثرترین محصولات پوستی هستند که استفاده روزانه از آنها برای محافظت از پوست ضروری است. بنابراین اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید باید بدانید که تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال هستید یا آنکه از منزل خارج می شوید یا خیر؛ در تمامی شرایط استفاده از ضد آفتاب ها نقشی اساسی در محافظت از پوست شما در برابر آفتاب دارد.

ضدآفتاب چیست؟

ضدآفتاب محصولی برای محافظت از پوست صورت و بدن است که به صورت کرم، ژل، لوسیون در بسته بندی های تیوپی، اسپری و یا رولی ارائه میشود. وظیفه آن محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید است. کرم ضدفتاب از قرمزی، التهاب، آفتاب سوختگی، چین و چروک و همچنین از پیری زودرس و لک های پوستی تا حد زیادی جلوگیری میکند. به همین دلیل توصیه می شود که برای محافظت از پوست صورت حتما در تمام مدت روز از ضدآفتاب های باکیفیت استفاده کنید.

ضدآفتاب های مختلف دارای خواص و ویژگی های مختلفی نظیر ضد لک، ضد قرمزی، ضد جوش، ضد چروک و روشن کننده هستند که هر یک از آنها را می توان متناسب با نیاز پوست انتخاب نمود.

 • فواید استفاده از کرم ضدآفتاب

  • از پوست در برابر اشعه های فرابنفش خورشید، محافظت می کند.

  • از بروز برخی از سرطان ها جلوگیری می شود.

  • احتمال بروز تیرگی و لکه های صورت را کاهش می دهد.

  • جلوگیری از بروز التهابات پوستی

  • جلوگیری از بروز پیری زودرس

  • جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست صورت

  • بهبود بخشیدن پوست صورت

عوامل محافظتی UVA، UVCUVB و 

تمامی ضدآفتاب ها دارای ویژگی حفاظت از پوست در مقابل آفتاب هستند اما استفاده از این محصولات با توجه به ترکیبات آنها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. روی برخی از کرم های ضد آفتاب درج شده است که این محصول از پوست در برابر اشعه های UVA،UVB UVC  و  محافظت می کند. اشعه UVA خورشید با تاثیر بر روی درم پوست، می تواند موجب ایجاد چین و چروک های پوستی، پیری زودرس پوست و حتی سرطان های پوست شود. از سوی دیگر اشعه UVB خورشید با اثرگذاری بر لایه سطحی یا اپیدرم پوست می تواند موجب ایجاد انواع آفتاب سوختگی ها شود. اشعه UVC خورشید نیز توسط لایه اوزن جذب می شود و به طور کلی به سطح زمین نمی رسد. بنابراین در هنگام خرید کرم های ضد آفتاب حتما به این مسئله توجه نمایید که محصول مورد نظر شما دارای دو فاکتور UVA و UVB باشد.

SPF در کرم های ضد آفتاب چیست؟

SPF اس پی اف نشان دهنده میزان محافظت کرم های ضدآفتاب در برابر اشعه UVB خورشید است. بر این اساس میزان اس پی اف پانزده حداقل تا 15 برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب از پوست محافظت می کند. این بدین معناست که این کرم ضد آفتاب تقریبا 93 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود می سازد.

متخصصین زیبایی توصیه می کنند که از کرم های ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید که در حدود 97 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود می کنند. به همین ترتیب SPF 50 تقریبا 98 درصد و SPF 100 حدودا 99 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود می سازد. بنابراین پس هر چه میزان اس پی اف موجود در ضد آفتاب ها بالاتر باشد، میزان محافظت از پوست نیز بیشتر خواهد بود. جالب است بدانید که هیچ ضد آفتابی نمی تواند 100 درصد از اشعه UVB خورشید جلوگیری کند.

میزان PA در کرم ضد آفتاب

درجه محافظت پوست در برابر UVA را PA می نامند. بر این اساس میزان درجه بندی محافظت PA به صورت زیر است:

PA+ به معنای محافظت کم، PA++ به معنای محافظت متوسط و PA+++ نیز به معنای محافظت زیاد است.

انواع ضد آفتاب بر اساس رنگ

استفاده از ضد آفتاب ها آسان است، اما برای خرید باید نسبت به نیاز و نوع پوست خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. پوست آقایان نیز همانند خانم ها نیاز به ضد آفتاب دارد اما آقایان می توانند در صورت در دسترس نبودن ضد آفتاب مخصوص آقایان، از ضد آفتاب های بدون رنگ نیز استفاده نمایند.

ضد آفتاب بدون رنگ

این ضد آفتاب ها هیچ نوع رنگی ندارند و بر اساس نوع بافت متفاوت هستند. ضد آفتاب های بدون رنگ علاوه بر نوع بافت حاوی اس پی اف متفاوت هستند که هرچه این عدد بالاتر باشد میزان حفاظت از پوست در برابر اشعهUVB  خورشید نیز بیشتر خواهد بود.

ضد آفتاب رنگی

این ضد آفتاب ها دارای تنوع رنگی مختلفی هستند و علاوه بر داشتن رنگدانه، پوششی ملایم بر روی پوست ایجاد می کنند و از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می کنند.

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع بافت

کرم 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی کرمی و چرب هستند و از این رو استفاده از آنها برای پوست های خشک مناسب تر است.

کرم ژل 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی سبک و ژلی هستند که به سرعت جذب پوست می شوند. استفاده از این نوع ضد آفتاب ها برای پوست های نرمال و چرب مناسب است.

فلوئید 

این ضد آفتاب ها دارای ساختاری سبک هستند که بسیار سریع تر از کرم ها جذب پوست می شوند. استفاده از ضد آفتاب هایی با این نوع بافت برای پوست های چرب و مختلط مناسب است.

لوسیون 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی سبک و رقیق هستند که استفاده از آنها برای انواع پوست ها مناسب است. ضد آفتاب هایی با بافت لوسیونی برای افرادی که مستعد جوش هستند نیز بسیار مناسب است.

اسپری 

همان طور که می دانید، انواع کرم ضدآفتاب بسیار گسترده می باشد و این ضد آفتاب ها به دلیل اسپری شدن بسیار محبوب هستند و به راحتی بر روی پوست قرار می گیرند و با ماساژ دادن جذب پوست می شوند. این نوع ضد آفتاب ها از پوست در برابر اشعه فرا بنفش خورشید نیز محافظت می کنند.

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع پوست

احساس سنگینی بعد استفاده از کرم روی پوست اغلب به دلیل، میزان آب و روغن برابر است. زمان جذب کرم ضد آفتاب نسبت به سایر محصولات آرایشی و بهداشتی بیش تر می باشد. کرم ها معمولا با رنگ سفید یا دارای رنگ های پوست ( بژ ) می باشند.

باتوجه به نوع پوست ضد آفتاب ها به صورت زیر تقسیم میشوند:

ضد آفتاب مخصوص پوست خشک

به افراد دارای پوست های خشک توصیه میشود از ضدآفتاب های کرمی که رطوبت رسانی بالایی دارند استفاده نمایند. پوست های خشک برای نرمال شدن نیاز به چربی دارند و سنگینی کرم یا ضد آفتاب را روی صورت خود احساس نمی کنند و همچنین پوست صورت آن ها به دلیل نیاز به چربی با سرعت تمام ضد آفتاب را جذب می کند.

ضد آفتاب مخصوص پوست چرب

افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند،بعد از استفاده از کرم های چرب احساس سنگینی را روی پوست خود احساس و بعد از مدتی صورت آنها جوش می زند برای جلوگیری از جوش، آکنه و براق شدن پوست خود نیازمند استفاده از ضد آفتاب های فاقد چربی هستید

ضد آفتاب مخصوص پوست مختلط

پوست های مختلط دارای تیزون چرب هستند و در دیگر نقاط صورت دارای پوست نرمال تا خشک هستند. بنابراین این افراد بهتر است از ضد آفتاب های فاقد چربی با بافتی ژلی یا کرم ژلی استفاده نمایند.

ضد آفتاب مخصوص پوست نرمال

افراد دارای پوست نرمال دارای ایده آل ترین نوع پوست هستند. به همین دلیل این افراد در انتخاب نوع کرم ضد آفتاب خود گزینه آسان تری در پیش دارند و می توانند نسبت به نیاز پوست خود از انواع ضد آفتاب ها استفاده کنند.

ویژگی یک ضد آفتاب مناسب

همان طور که ذکر کردیم، انواع کرم ضد آفتاب بسیار متنوع می باشد و در ادامه به ویژگی های یک ضد آفتاب مناسب می پردازیم:

 • اس پی اف بالای 30 داشته باشد.
 • مناسب و سازگار با نوع پوست شما باشد.
 • ایجاد حساسیت، قرمزی و التهاب در پوست شما به وجود نیاورد.
 • ایجاد جوش بعد از مصرف ضد آفتاب نکند.
 • بعد از استفاده ماسیده یا سنگین نشود.
 • ضد آفتاب باید طیف گسترده ای داشته باشد.
 • قابلیت محافظت بالا در برابر اشعه UVA و UVB را داشته باشد و همچنین علامت PA وSPF روی کرم ضد آفتاب درج شده باشد.

آیا باید در روز های برفی از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

روز های برفی نیز به دلیل این که نور به محیط بازتاب می شود و به پوست بر خورد می کند باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید بازتاب های نور را حتی با اذیت شدن چشم در روز های برفی نیز می توانید متوجه شوید و به همین علت، کوهنوردان از عینک آفتابی استفاده می کنند و از طرفی پوست آن ها دچار سوختگی پوست می شود.

آیا در برابر نور خورشید استفاده از ضد آفتاب کافی است؟

در بین ساعات 10 صبح تا 4 ظهر که نور خورشید شدت زیادی دارد علاوه بر ضد آفتابی که برای پوست صورت خود استفاده کرده اید، از لباس های آستین بلند، کلاه های لبه دار و شلوار های بلند استفاده کنید تا تمام پوست بدن شما در برابر پرتوهای خورشید محافظت شود.

آیا هنگام شنا و غواصی نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب می باشید؟

حتما قبل از ورود به آب، در استخر های که رو باز هستند یا شنا در رودخانه و دریا ها از ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب استفاده کنید و بعد از خروج از آب، بدن را خشک کنید و از ضد آفتاب مخصوص و مناسب پوست بدن خود استفاده کنید. زیرا قطرات آب مانند ذره بین عمل می کنند و برای تبخیر خود، خورشید را به خود جذب می کنند و در نتیجه پوست بیش تر دچار آفتاب سوختگی و خشکی خواهد شد.

عوارض عدم استفاده از کرم ضد آفتاب

 • سرطان پوست
 • کاهش سیستم ایمنی بدن
 • بروز چین و چروک پوست
 • آفتاب سوختگی
 • ایجاد خال و لک های پوست
 • آکنه

مراحل صحیح استفاده از ضدآفتاب

بعد از این که یک کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را انتخاب کردید، نوبت به مرحله مهم یعنی روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب می رسد.

 • قبل از مصرف ضدآفتاب حتما باید روی قسمت کوچکی از پوست بدن خود امتحان کنید تا از نداشتن حساسیت پوستی نسبت به کرم ضد آفتاب مطلع شوید.
 • ضد آفتاب را بر اساس ساختاری که دارند باید 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید. برای مثال اسپری ضد آفتاب و فلوئید ها دارای جذب بسیار بالایی هستند پس 15 تا 20 دقیقه قبل از خروج از منزل این دسته از کرم های ضد آفتاب استفاده شوند اما کرم های ضد آفتاب و لوسیون ها به دلیل جذب کندتری که دارند باید 30 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده شود تا فعالیت خود را در مقابل پرتوهای خورشید شروع کند.
 • برای کاور کردن مناسب پوست خود، به اندازه 1 الی 2 بند انگشت از کرم ضد آفتاب بردارید و به کل صورت به جز دور چشم و روی لب ها بزنید.
 • برای استفاده از ضد آفتاب ها فراموش نکنید که آن را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید. اگر بر روی صورت شما آلودگی، آرایش یا گرد و غبار قرار گرفته، به شما پیشنهاد می شود که صورت خود را قبل از تمدید بشویید.
 • اگر در مراحل لیزر درمانی، درمان لک و یا لایه برداری قرار دارید پوست صورت شما حساس تر و نازک تر می باشد حتما بعد از 2 ساعت ضدآفتاب خود را تمدید کنید زیرا پرتو های فرابنفش خورشید می تواند باعث آفتاب سوختگی و ایجاد لک و تیرگی بیش تری در پوست شما شود.
 • کرم های ضدآفتاب نهایتا 3 سال ماندگاری و دوام دارند و بعد از مدت تعیین شده باید ضدآفتاب را دور بیندازید.
 • ضدآفتاب را همیشه بعد از محصولات آرایشی خود استفاده کنید زیرا اگر روی ضد آفتاب، محصولات آرایشی استفاده کنید، پوشش و محافظت خود را در برابر اشعه خورشید از دست می دهد.

کلام آخر

امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا راهنمایی بیشتر در خصوص خرید ضدآفتاب با کیفیت مناسب پوست خود با مشاوران متخصص ما در فروشگاه اینترنتی رابوسنتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *