محصولات مراقبت پوستی

صورتمو با چی بشورم؟

روش صحیح شستن صورت

 روش شستن صورت

شما چه پوست خشکی داشته باشید یا پوست چرب، باید صورت خود را روزی دو بار بشویید. پوست شما، همواره در معرض انواع آلودگی‌های محیطی قرار دارد. برای پا‌ک‌کردن سلول‌های مرده و انواع کثیفی که به منافذ پوست شما نفوذ می‌کند، بهتر است روش صحیح شستن صورت را بدانید.

رعایت این مراحل هم به خانم‌ها و هم به آقایان توصیه می‌شود. اما باید بدانید که محصولات پاک‌کننده، مراقبتی و محافظتی که برای پوست خود انتخاب می‌کنید، باتوجه به جنسیت شما متفاوت می‌شود چراکه به‌طور طبیعی خانم‌ها دارای پوست حساس‌تر و لطیف‌تری هستند. 

روش صحیح شستشوی صورت

روش شستن صورت برای هر نوع پوست، به یک شیوه بوده و تنها تفاوت موجود در آن، نوع محصولات شوینده و پا‌ک‌کننده‌ای‌ است که استفاده می‌کنید، چراکه باید آن را مطابق با خصوصیات و نوع پوست خود انتخاب کنید. مراحل صحیح شستن پوست صورت عبارت است از:

1- پاک کردن آرایش با پارچه‌ای تمیز و مرطوب

بهتر است مواد آرایشی و مواد زائد روی پوست را با یک پارچه‌ی مرطوب و تمیز پاک کرده و برای شستشوی آن فقط از آب استفاده کنید. سپس، با استفاده از یک پاک‌کننده مبتنی بر کرم روی یک پارچه مرطوب و تمیز، هر گونه مواد آرایشی و زائد را به‌خوبی تمیز کنید. پاکسازی سوم باید دوباره با آب ساده یا میسلار باشد تا باقیمانده آن نیز پاک شود. توجه داشته باشید که روش صحیح شستن صورت، زمانی اتفاق می‌افتد ‌که شما به تمیزکردن ناحیه‌یه گردن و خط موی خود نیز توجه داشته باشید. زیرا نادیده‌گرفتن این قسمت‌ها می‌تواند باعث تجمع باکتری‌ها و بروز جوش و آکنه شود.

2-هرگز از آب داغ برای شستن صورت خود استفاده نکنید.

برای پاکسازی مناسب از آب ولرم یا سرد استفاده کنید. آب داغ دشمن پوست شماست و سلامت آن را به خطر می‌اندازد. همچنین آب داغ، سونا و بخار دادن صورت می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و آسیب بافت‌های ظریف پوست شما شود.

3- یک دقیقه را به پاکسازی پوست اختصاص دهید.

برای رسیدن به بهترین روش شستن صورت، باید مطمئن شوید که حداقل یک دقیقه برای پاکسازی صورت خود وقت صرف کرده‌اید. برای اینکه بتوانید زمان مناسب شستشو را تشخیص دهید، می‌توانید تایمر روی تلفن خود تنظیم کرده و با خیال راحت و به‌آرامی صورت و گردن خود را در حالی که از حرکات صحیح ماساژ نیز استفاده می‌کنید، به‌خوبی شستشو دهید.

4- یک لایه‌بردار به پاک‌کننده‌ی خود اضافه کنید.

علاوه‌بر شستن صورت که باید به‌صورت روزانه انجام شود، سعی کنید ۲ تا ۳ بار در هفته لایه‌برداری را انجام دهید. این‌کار به حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند. همچنین با انجام لایه‌برداری، محصولات مراقبتی و محافظتی پوست، به‌خوبی جذب آن می‌شود. برای این‌کار حتما از لایه‌بردارهای مناسب پوست خود استفاده کنید.

 

5- استفاده از سرم را فراموش نکنید.

مرحله آخر هر روتین پاکسازی و شستشوی موثر پوست صورت، استفاده از سرم برای بازگرداندن pH اسیدی پوست (برای کمک‌ به تعادل فلورباکتریایی روی سطح پوست)، و رساندن آنتی‌اکسیدان‌های اسید-PH (مانند ویتامین C و AHAs) به پوست است. رعایت این مرحله در حفظ رطوبت و شادابی پوست شما، بسیار موثر است.

روزی چند بار صورتم را بشورم؟

در بهترین حالت، شما باید یک یا دوبار در روز به شستشو و نظافت پوست خود بپردازید. به‌نظر می‌رسد که صبح‌ها نیازی به شستشوی کامل صورت نیست. بیشترین تاثیر برای پیروی از روش شستن صورت و پایبندی به روتین روزانه، در پایان روز که به خانه برمی‌گردید، وجود دارد.

یک نکته:

همچنین اگر ترجیح می‌دهید که برای سومین بار در طول روز برای شستن صورت خود اقدام کنید، این‌کار تنها در شرایطی که ورزش سنگین انجام داده‌اید، آرایش غلیظی داشتید و یا عرق کرده اید، توصیه می‌شود. همانطور که می‌دانید، شستن بیش‌ از‌حد صورت، باعث بروز جوش، خشکی و حتی تحریک پوست شما خواهد شد. چون با اینکار، چربی‌های طبیعی پوست را از دست می‌دهید. حذف این چربی‌ها، درواقع سلول‌های پوست را از هم جدا کرده و فضایی را برای ورود میکروب‌ها و باکتری‌ها و ایجاد عفونت و التهاب فراهم می‌کند.

ارتباط با کارشناسان رابوسنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *