کرم ضد آفتاب, محصولات مراقبت پوستی, مرطوب کننده و آبرسان

روتین پوستی یا مراقبت های روزانه انواع پوست

روتین پوستی

مراقبت های روزانه انواع پوست (روتین پوستی)

در طول روز چند بار این جملات را به دیگران میگوئیم یا از دیگران جملاتی شبیه به این‌ها را می‌شنویم ؟ جملاتی مثل :

“چه پوست خوب و شفافی داره!”
” چی کار میکنی این قدر پوستت خوبه؟”
“چی میزنی به پوستت که اینقدر براق و شیشه‌ایه؟”
“روتین مراقبت از پوست خاصی داری؟”

حتما برایتان هم پیش آمده صبح با دیدن چهره خودتان در آینه چند ایراد اساسی روی پوست صورتتان گذاشته‌اید و برایتان سوال بوده که دیگران که پوست خوب و شفافی دارند چه روش‌های مراقبتی به کار می‌برند و چه طور از پوست صورتشان مراقبت می‌کنند که همیشه و همه جا و حتی با داشتن حداقل آرایش چهره پاکیزه و درخشانی دارند؟

چند نکته کلیدی برای مراقبت از پوست:

ممنوعه‌هایی که همه افراد باید در روتین مراقبت از پوست خود رعایت نمایند:

سیگار نکشید؛ سیگار باعث تیرگی و کدری پوست چهره  و یکی از عوامل خشکی بیش از حد آن است. از طرفی استعمال طولانی از سیگار باعث چروک و نازک شدن پوست صورت شما می‌شود.

با آرایش نخوابید: پوست باید نفس بکشد و وجود چند لایه از کرم‌ها و کرم پودر‌ها روی صورت از تنفس آن جلوگیری می‌کند.

غذاهای سرخ کرده را به حداقل برسانید: برای داشتن پوست خوب باید دور غذاهای سرخ کرده خصوصا فست فود را خط بکشیم. ولی با سرعت زندگی‌های امروز و با توجه به وقتی که خیلی از افراد بیرون از خانه سپری می‌کنند توصیه دوستانه ما به حداقل رساندن استفاده از موادی است که در روغن‌های چند بار استفاده شده طبخ شده‌اند.

 

روتین مراقبت از پوست بر اساس جنس پوستروتین پوستی

در هر سن و سالی که باشید پوست شما یکی از این انواع است : معمولی، خشک، چرب، مختلط ( یا ترکیبی)  و حساس. هر کدام از انواع 5 گانه پوست شیوه‌های مراقبتی و محصولات شوینده مخصوص به خودش را دارد.

  • پوست معمولی:

رنگ پوست یکدست و دارای طراوت طبیعی است و صاحبان این نوع پوست با کمترین میزان افزایش یا کاهش چربی و رطوبت مواجه هستند. به علاوه در این نوع پوست منافذ به سختی دیده می‌شوند.

  • پوست خشک :

افراد دارای پوست خشک  با کمبود رطوبت در سطح پوست، قرمزی، خارش و گاهی حالت ترک خوردگی مواجه می‌شوند. به دلیل کاهش رطوبت ایجاد شده در پوست، باید بیشتر از دیگران مراقبت چین و چروک باشند.

  • پوست چرب:

کسانی که پوست چرب دارند مستعد انواع مختلف جوش (آکنه) هستند. منافذ باز و برق افتادن مدام از دیگر معایب این نوع پوست است.

  • پوست مختلط

صاحبان پوست مختلط در ناحیه پیشانی، بینی و گاهی چانه از چربی زیاد شکایت دارند در حالیکه در بقیه قسمت‌های صورت، پوست خشک و یا نرمال دارند. مشکلاتی مثل داشتن جوش، براق بودن مدام و منافذ باز از معایب داشتن پوست ترکیبی یا مختلط است.

 پنج روتین روزانه مراقبت از پوست

  • اول پوست صورت را پاک کنید

اولین قدم برای مراقبت روزانه از پوست پاک کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی‌ها است. با توجه به نوع پوستتان از انواع فوم، ژل و یا دستمال‌های مرطوب می‌توانید استفاده کنید. البته در هنگام استفاده از دستمال مرطوب با احتیاط باشید و آن را محکم روی صورتتان نکشید. اگر پوست صورت شما خشک،  چرب یا مختلط نیست برای روتین روزانه می‌توانید فقط از آب ولرم برای شستشو کمک بگیرید.

  • بعد تونر بزنید

خاصیت تونرها ( یا تونیک های پوستی ) بازگرداندن ph پوست به حالت متعادل و مناسبی است که ممکن است با استفاده از شوینده‌ها به هم بخورد. به این ترتیب استفاده از تونر  متناسب با جنس پوست شما رطوبت از دست رفته را به آن بر می‌گرداند. استفاده از تونر برای پوست‌های چرب، خشک و مختلط از مواردی است که به شما کمک می‌کند پوست متعادل‌تری داشته باشید.

  • حالا آبرسان و مرطوب کننده

بعد از این دو مرحله نوبت به استفاده از آبرسان و مرطوب کننده است. بهتر است از مرطوب کننده‌هایی استفاده شود که در فرمول آنها کلاژن به کار رفته و عطری نیستند. اگر وارد دهه 30 شده‌اید می‌توانید در این مرحله  از انواع کرم‌های روز هم استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های روتین روزانه استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای پوست‌های مختلف است. در استفاده از کرم ضد آفتاب حسابی دست و دل باز باشید و اصلا حساست به خرج ندهید. کرم ضد آفتاب را همیشه همراهتان داشته باشید و در فاصله‌های زمانی در طول روز ، هر 2 الی 3 ساعت یک بار تمدید کنید.

هر دو تا سه ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

با رعایت این نکات ساده به راحتی می توانید شادابی و زیبایی پوست صورتتان حفظ کنید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *